Światowy Dzień Ziemi

.           22 kwietnia co roku na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi. W tym roku pod hasłem „Inwestujmy w nasza planetę”. ZS im Wł. Łokietka w Lubaszczu w ramach obchodów tego święta zaangażował się również następującym działaniami:

-  przystępując do akcji #SprzatamyDlaPolski - uczniowie wraz z nauczycielami zbierali śmieci w Lubaszczu i okolicznym lesie ,

- omawiając  na  zajęciach z wychowawcą tematyki dbania o nasza planetę, a zwłaszcza działań podjętych w tym kierunku.

Na głównym holu szkolnym uczniowie klasy Ia wykonali gazetkę tematyczną.

WAŻNE!!!

W jaki sposób dbać o Ziemię?

Po pierwsze, warto pamiętać o codziennym segregowaniu śmieci. To podstawowa czynność, o jakiej powinniśmy pamiętać, jeśli zależy ci na dobrej kondycji naszej planety. Po drugie – warto zacząć oszczędzać wodę. Zwłaszcza, że w wielu regionach świata ludzie zaczynają mieć poważny problem z dostępem do wody pitnej. Jeśli możesz, to gromadź deszczówkę. Warto też pić wodę z kranu, a naczynia zmywać w zmywarce.

Warto pamiętać również o innych wytycznych, niezwiązanych z wodą, których stosowanie może przysłużyć się naszej planecie. Chociaż żarówki energooszczędne są nieco droższe niż tradycyjne, to i tak warto w nie zainwestować.

Oszczędność energii oraz pieniędzy będzie zauważalna, kiedy przyjdzie nam zapłacić rachunek za elektryczność. Oprócz tego warto zaopatrzyć się w środki czystości przyjazne dla środowiska naturalnego.

Dla dobra planety należy również ograniczyć korzystanie z samochodu. Zamiast auta lepiej wybierać rower lub komunikację zbiorową. Naprawdę nie wszędzie musimy jechać samochodem, zwłaszcza w dużych miastach. Często nie nadrabiamy tym czasu, wręcz przeciwnie. Irytujemy się stojąc w korkach, wydajemy więcej pieniędzy i działamy negatywnie na rzecz planety. Ziemi przysłużymy się także ograniczając konsumpcję, np. zakupy w sieciówkach odzieżowych, a także częstą wymianę telefonów i sprzętów RTV.