Zapal Znicz Pamięci

Akcja medialno-edukacyjna „Zapal Znicz Pamięci” to projekt pięciu Oddziałowych Biur Edukacji Narodowej IPN oraz lokalnych rozgłośni radiowych. Jej celem jest upamiętnienie polskich obywateli  II RP zamordowanych przez Niemców w pierwszych miesiącach II wojny światowej w ramach akcji „Inteligencja” oraz „politycznego oczyszczania gruntu” w pierwszych miesiącach II wojny światowej.

23 października br. obchodzimy XIV edycję tego projektu.
LISTA MIEJSC KAŹNI Z JESIENI 1939 R.,  WOJEWÓDZTWO KUJAWSKO-POMORSKIE, POWIAT NAKŁO NAD NOTECIĄ: Ameryczka, Gorzeń , Ciężkowo, Dąbrowa , Dąbrówka Słupska, Dębogóra, Głęboczek, Górki Dąbskie, Józefkowo, Kcynia, Kocewko, Kowalewko, Królikowo, Nakło n/ Notecią , Paterek, Piotrowo, Podlaski, Polichno, Radzicz, Rozstrzębowo, Rynarzewo, Sadki, Sipiory , Słupówko, Szubin Weronika oraz Żarczyn.
Uczniowie Zespołu Szkół im. Władysława Łokietka w Lubaszczu z opiekunem zapalili znicz pamięci w miejscach zbrodni dokonanych przez Niemców. Oddali hołd poległym podczas Kaźni z jesieni 1939 r. w sześciu miejscowościach: Nakło nad Notecią, Polichno i Paterek, Radzicz Sadki i Sipiory.