XX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy
o zasadach BHP

Związek Rzemiosła Polskiego wraz z Głównym Inspektoratem Pracy zorganizowali po dwuletniej przerwie XX jubileuszową edycję Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o zasadach BHP dla uczniów z zakładów rzemieślniczych pn. „Bezpiecznie od startu” objętą patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauki.
Celem konkursu jest popularyzowanie wiedzy z zakresu podstawowych przepisów prawnej ochrony pracy oraz zasad BHP wśród uczniów zawodu w rzemiośle. Adresatami konkursu są młodociani pracownicy zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego w zakładach rzemieślniczych oraz uczniowie odbywający praktykę u rzemieślników.
Zakres tematyczny Konkursu obejmował problematykę prawa pracy oraz BHP przewidzianego w programach nauki, a także tematykę szkolenia podstawowego z zakresu prawa pracy, technicznego bezpieczeństwa pracy, ergonomii, psychologii prac, ppoż. oraz zasad udzielania pierwszej pomocy.
Konkurs przebiegał w dwóch etapach: regionalnym i ogólnokrajowym.
W finale konkursu, który miał miejsce w Pałacu Chodkiewiczów w Warszawie, wzięło udział 40 uczestników reprezentujących 20 Izb Rzemieślniczych.
O godzinie 11:00 wszystkich uczestników i gości powitała Jolanta Kosakowska, dyrektor Zespołu Oświaty Zawodowej
i Problematyki Społecznej w Związku Rzemiosła Polskiego.
Na sali obecna była pięcioosobowa Komisja konkursowa, w skład której wchodzili Wojciech Goniarz – Dyrektor Departamentu Prawnego w Głównej Inspekcji Pracy, Artur Sobota – p.o. Dyrektora Departamentu Prewencji i Promocji w Głównej Inspekcji Pracy, Natalia Cymerman – główny specjalista Departamentu Nadzoru i Kontroli w Głównej Inspekcji Pracy, Jolanta Kosakowska – dyr. Zespołu Oświaty Zawodowej i Problematyki Społecznej w Związku Rzemiosła Polskiego oraz Dariusz Wypych –  dyr. Cechu Rzemiosł Spożywczych w Warszawie, Związek Rzemiosła Polskiego. O 13.00 ogłoszono wyniki.
Zespół Szkół im. Władysława Łokietka w Lubaszczu i Izbę Rzemieślniczą w Bydgoszczy reprezentował Maciej Wlazły. Nie został laureatem konkursu, ale miał wspaniałą okazję poszerzyć swoje horyzonty.
Brawo Maciej!