Święto Chrztu Polski

.              Święto Chrztu Polski – polskie święto państwowe obchodzone 14 kwietnia, poświęcone upamiętnieniu chrztu Polski datowanego na 14 kwietnia 966.

14 kwietnia po raz czwarty będziemy obchodzić nowe święto państwowe – Święto Chrztu Polski. Zdaniem wielu historyków, to właśnie 14 kwietnia 966 r., w Wielką Sobotę, Mieszko I przyjął chrzest. Chrzest księcia Mieszka I to przełomowe wydarzenie w dziejach państwa i narodu polskiego, uznawane za symboliczny początek polskiej państwowości. Chrzest miał także fundamentalne znaczenie polityczne, kulturowe i tożsamościowe – wprowadził rodzące się wówczas państwo polskie w krąg cywilizacyjny Europy Zachodniej.

Warto podkreślić, że relacje i źródła historyczne dotyczące Chrztu Polski są niezwykle skromne, dlatego wiele kwestii w tym zakresie to hipotezy historyków.

Akcja Katolicka wraz z Fundacją SŁOWO zaprosiła do świętowania Chrztu Polski przez wywieszenie flagi 14 kwietnia 2022 r.  na swoich domach, budynkach, itp.  flagi Polski. Tak też uczynili uczniowie i pracownicy ZS im. Władysława Łokietka w Lubaszczu. Oto kilka nadesłanych zdjęć